«Вкраїнським словом розпочав співати…» –  до 250-річчя від дня народження І.П. Котляревського (1769 – 1838)

«Вкраїнським словом розпочав співати…» – до 250-річчя від дня народження І.П. Котляревського (1769 – 1838)

09.09.2019 в читальній залі бібліотеки ОНАЗ ім. О.С. Попова відбулася книжкова виставка, присвячена творчості І.П. Котляревського –

українського письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури, громадського діяча.

У перших десятиліттях XIX ст. роль літературних центрів належала Полтаві й Харкову. Саме тому початковий період нової української літератури називають полтавсько-харківським. З Полтавою пов’язана творча діяльність одного із засновників нової літератури — Івана Котляревського, автора славнозвісної «Енеїди» та п’єс «Наталка Полтавка» й «Москаль-чарівник».

З 1794р. розпочинається творча робота письменника над славнозвісною «Енеїдою». Цей твір був написаний мовою українського народу, тобто була реалізована ідея про те, що українська мова придатна для літературного твору. «Енеїда» змусила українців запитати себе:“А чиї ми діти?”, показала українцям, що їхня мова придатна для літературного вжитку, що нею можна писати літературні твори. Заслугою І. Котляревського є і те, що він індивідуалізував мовлення своїх персонажів, уперше звернув увагу на існування соціальних діалектів в українському мовленні. В “Енеїді” І. Котляревський зумів відтворити багатство української мови, а для ХІХ ст. це був основний критерій мовного розвитку.