Студенти Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова у межах магістерської випускної роботи створили систему збору енергії довколишнього середовища на основі термогенераторів Пельтьє, що здатна перетворювати в електрику температурні перепади і живити цією енергією малопотужні електронні пристрої.

Експериментальну установку створив та випробував у центрі енергоефективності та енергоменеджменту ОНАЗ ім. О.С. Попова магістр Ільченко Кирил, який у січні 2020 року успішно захистив свій проект та отримав диплом із відзнакою.

Фото Ильченко [object object] Магістри ОНАЗ ім. О.С. Попова навчилися перетворювати в електричний струм різницю температур

Створену систему можна використовувати для живлення різноманітних датчиків систем автоматизації, наприклад, датчиків контролю якості повітря, виявлення шкідливих речовин, пожежної або охоронної сигналізації та інших подібних пристроїв. І хоч вихідна потужність дослідної установки не перевищує 1 мілівата (0,001 Вт), при вихідній напрузі 3,3 В, цього цілком достатньо для роботи сучасного обладнання.

Схема установки [object object] Магістри ОНАЗ ім. О.С. Попова навчилися перетворювати в електричний струм різницю температур

Джерелами енергії для системи можуть бути відносно теплі або відносно холодні елементи будівель: металеві колони, двері, вікна. Також вона себе добре показала у зонах із постійними або періодичними потоками повітря. Так, наприклад, під час проведення польових випробувань термогенератор був встановлений ​​на холодній металевій колоні складу одного із відділень Нової пошти, у той час як інший бік термогенератора підігрівався теплим повітрям протягу, який періодично виникав у процесі роботи складу при відкритті дверей. Результат експерименту показав, що в такому місці можна встановлювати центр живлення одного або декількох бездротових датчиків, що будуть функціонувати без використання будь-яких традиційних джерел енергії: батарейок або акумуляторів.

Після кількох незначних переробок установку, яку створив К. Ільченко перетворили у демонстраційний макет, що зараз активно використовується в навчальному процесі для вивчення систем альтернативної енергетики, а також під час профорієнтаційної роботи з майбутніми студентами ОНАЗ ім. О. С. Попова.

рис 3 [object object] Магістри ОНАЗ ім. О.С. Попова навчилися перетворювати в електричний струм різницю температур        3